Будь прославлений, Господи,у блаженній Матері Єлизаветі Розі Чацькій!Людмила Павловська.
Сестра Францисканського Ордену Світських
м. Житомира. 2021 рік.

Повернення Блаженної Матері  Єлизавети Рози Чацької до  Житомира (24 жовтня 2021 року)

Бувають люди незбагненні,
Вони є посланцями Бога,
В земному світі, сповненім зневір,
Нам відкривають славну цю дорогу!

Та посмішка, що на обличчі сяє,
Байдужим  вже нікого не лишає,
Бо радість серця Рози Чацької
У дусі нас до Бога піднімає!

Несемо ми щоденні хрестики й хрести,
Які найтяжчими в житті бувають,
Та добрий погляд Рози, що Блаженна,
Надію й віру у серця вселяють.

Ми обираємо тебе за приклад, Розо,
Й Святий Франциск тобі колись свій приклад дав,
Ми, послідовники його , в його дорозі,
Тож і тебе нам наш Господь послав!

Реліквії заносяться до Храму. Несе їх Генеральна Настоятелька Згромадження Сестер Францисканок від Хреста с. Евеліна.

24 жовтня 2021 року. Храм святого Йоана з Дуклі міста Житомира.

Блаженна Мати Єлизавета Роза Чацька , вже давно в Небі, але відгуки її земного життя, яке проросло плодами любові до Бога і ближніх, торкається наших сердець і спонукає до осмислення свого земного життя! Не можна залишатися байдужими до її долі, не дивуватися участі  Божого Провидіння в її житті, Яке зробило зрячим її стражденне серце ! Господь поруч кожного і прагне допомогти  в наших немочах, тільки потрібно відчути Його Божу Любов і відповісти на неї своїм «так», як це зробила Пресвята Діва Марія, змінивши Своїм життям весь земний світ. Вона народила Божого Сина і стала не тільки Його Матір’ю, але і стала Матір’ю всіх людей .
Своїм прикладом змінила і змінює життя багатьох людей і досі Блаженна Мати Єлизавета Роза Чацька, яку Господь покликав до участі в спасінні не тільки незрячих фізично, але і духовно «сліпих» людей. Нині вона ж є Блаженною, урочиста беатифікація відбулася 12 вересня в Варшаві в Храмі Божого Провидіння. Прославляємо Тебе, Господи , в своїх святих, в блаженній Розі Чацькій!

Реліквією матері Єлизавети Чацької, засновниці Згромадження Сестер Францисканок Служебниць Христа, буде фрагмент кістки в капсулі, який отримали під час процедури перенесення тлінних останків майбутньої блаженної з кладовища до каплиці у її колишній кімнаті, що була поруч з каплицею в Лясках. (З інтернету).

24 жовтня 2021 року в Храмі святого Йоана з Дуклі відбулося велике свято. Сто з лишнім років минуло з того часу, як Блаженна Мати Єлизавета ( в минулому Роза Чацька) розпочала свій духовний шлях з Богом саме в цьому Храмі. Тут вона складала свої Перші Обітниці, пройшовши формацію у Третьому Ордені святого Франциска під духовним Наставництвом отця Владислава Кравецького, тут вона прийняла рішення служити Богу і в майбутньому створити Згромадження, яке б опікувалося незрячими фізично і духовно.
Житомир на той час був центром Волинської губернії і в ньому було два костьоли: семінарійний і кафедральний. Від готелю до костьолу було зовсім близько і вона, втративши в 22 роки зір, почала шукати втіхи й зміцнення в храмі , одночасно, Роза долучилася до діяльності, що характеризувалася Істинною вбогістю і доброчинністю, присвятивши себе Богу і вчинкам милосердя. Оселилася вона разом з подругою в скромній квартирці на вулиці Театральній недалеко від Храму і розпочала аскетичний спосіб життя зовнішній та почала жити напруженим внутрішнім життям.
Саме у семінарійному костьолі( нині імені святого Йоана з Дуклі) в Житомирі на протязі трьох років Роза Чацька готувалася до чернечого життя, а після закінчення річного Новіціату  сестра Єлизавета Чацька склала Довічні обітниці.
Свята Меса з нагоди складання обітниць із благословення Єпископа Ігнація Дубровського відбулася у єпископському палаці, а освячення терціярського габіту пройшло у тій самій убогій кімнатці на вулиці Театральній, його провів отець Владислав Кравецький перед маленьким вівтариком. Роза Чацька отримала чернече ім’я Єлизавета і відразу попросила називати її саме так. Замість вишуканої графині Чацької з’явилася скромна черниця сестра. Єлизавета в полатаному габіті
Тут народилося Згромадження Сестер Францисканок Служебниць Хреста  і    Пресвята Діва Марія опікувалася цією справою, а святий Франциск став його покровителем, тут знаходяться його духовні кроки. При монастирі в Житомирі, який відкритий 2003 року нині діє Центр денної опіки для незрячих дітей « Ангелятко».
І ось нині Блаженна Мати Єлизавета Роза Чацька, яка в 1918 році залишила Житомир,  повернулася до  нього знову, до Храму святого Йоана з Дуклі в вигляді Реліквії, яку  привезли до Житомира. Реліквіарій у вигляді Францисканського знаку «ТАУ» буде зберігатися в Храмі Святого Яна з Дуклі. Присутність на цьому святі Єпископа Віталія Кривицького Ординарія Київско-Житомирської дієцезії, який провів подячну Божу Службу, і поважних гостей з Польщі та України, світських францисканців міста Житомира та  парафіян, засвідчили про велику значимість цієї події  для міста і храму.

Очолив Божу Службу Єпископ Віталій Кривицький, Ординатор Киівсько-Житомирської дієцезії. В своїй Проповіді він тісно пов’язав події, які відбувалися в Єрихоні, коли сліпий жебрак, який сидів край дороги, волав до Ісуса, прохаючи про допомогу і тільки віра його спасла його від недуги і він почав служити Господу. (Марко 10,46-52).
Чи міг врятувати Господь Розу Чацьку, яка, очевидно, волала до Нього про зцілення. Звичайно, але у Господа для кожного є Свої плани, які людина не завжди може розпізнати і виконати. Тому ми часто ображаємося, що Він не виконує наші молитовні прохання, а ось Роза Чацька розпізнала, сприйняла з покорою Божу волю і стала Незрячою матір’ю незрячих, жертвуючи своє життя , молитви і служіння не тільки для спасіння незрячих фізично, але і тих, хто незрячий духовно, хто не бачить Правди Божої у цьому світі, хто знаходиться в безвихідних ситуаціях, хто заблукав, або хто взагалі нічого не розуміє і просить про допомогу Бога і всіх нас, тому варто озирнутися довкола і почути та побачити потребуючих людей. Саме це і робила  Блаженна Мати Єлизавета Роза Чацька ! Вона є для нас прикладом для наслідування !
Після закінчення Божої Служби бажаючі могли приклякнути ( зважаючи на карантин) біля Реліквіі і помолитися, прославляючи Бога в Блаженній, а також попросити через її заступництво необхідні для себе , родини і країни благодаті, а також отримати збірочку про Її життя.

Будь прославлений, Господи, в усіх Своїх святих, в Блаженній Матері Єлизаветі Розі Чацькій!

Колись по землі Роза Чацька ходила,
Та духом до Неба летіла та сила,
Що в серця її   глибині проживала
Й наснагу та силу для неї давала !

По вулицям міста Блаженна ходила,
Хоча ті сліди вже камінням покрили,
Плоди ж, що зросли, Роза в серці носила,
Незрячим фізично й духовно служила.

Житомир її всю теплом обігрів,
Франциск на дорозі страждання зустрів,
Вона захопилася всім, чим він жив,
Як Бога і ближніх безмежно любив.

…Вона тут ходила, вона тут сиділа
І духом Реліквії в Храмі спочила,
Тож Богу подяка, що Розу нам дав,
Як приклад життя нам усім показав.

Свій досвід життєвий для тих пропонує,
Хто в світі страждає, кого горе пильнує.
Сама ж вона в Небі давно проживає,
Та звідти наш шлях звисока осяває,

При вході ж до Храму з граніту вітає,
Надію на щастя у Бозі вселяє,
Ніхто з нас не може байдужим пройти,
Бо шлях Рози Чацької – шлях до мети!

Який ми не розумом, серцем збагнули,
Коли надприродне це світло відчули,
Тож хай кожен з тих, хто двері в Храм відчиняє,
Бога у Вишніх у Ній прославляє !
             « « «

Чому тебе я, Роза Чацька , полюбила,
Бо в серці я побачила твою велику силу,
Як мужньо ти могла сприйняти свою долю
І виконати незбагненну  Божу волю!

Ти не зломилася, а впала з горя на коліна,
І у молитві ти звернулася до Бога Сина,
Сказала долі і обставинам « нехай і так»,
І ти у Господі знайшла свій справжній шлях.

Його знайшла, бо довго й не шукала,
Твоя любов до Господа вже поєднала
Твої страждання із Його важким Хрестом
І став для тебе він цілющим тим мостом.

Який з’єднав земне і Вічне назавжди,
Він рятував тебе від горя і біди,
Тому ти нині проживаєш в Небесах,
Та прокладаєш і для нас свій славний шлях!

Зряче серце

«Незряча мати незрячих» – саме з такою назвою нещодавно побачила світ збірка, яка видрукувана згромадженям «Сестри Францисканки Служебниць Хреста» в 2021 році.

Житомир, який був свідком перетворення звичайної дівчини на ту, яка втративши зір, серцем побачила і відчула надприродне Боже Світло і почала служити Богу та незрячим фізично і духовно людям за покликом святого Франциска, отримав приємну новину про і про те, що 27 жовтня 2020 року Папа Франциск підписав декрет про оголошення її блаженною та винесення її на вівтар слави!

«Ось моя таємниця. Вона дуже проста: зряче одне серце. Найважливішого очима ти не побачиш. А.dе Сент-Екзюпері. Маленький принц». Словами з цієї мудрої дитячої казки і розпочинається збірка. Ці слова перетворила в дійсність блаженна Слугиня Божа Єлизавета Роза Чацька ! «Бувають у житті людей великі катастрофи, які руйнують, ламають, рвуть і перевертають усе. Нічого вже не залишається від того, що пов’язувало із життям…. Пише нам Роза Чацька і пропонує Божі рецепти на прикладі свого стражденного, але такого щасливого життя! Дякуємо тобі, Господи, за неї!

Ми, світські францисканці, пишаємося нашими святими, які вже щасливо перейшли земну долину плачу і дійшли до пристані вічного миру та щастя, пишаємося Слугинею Божою Єлизаветою Розою Чацькою, яка є для нас прикладом в служінні, бо вона була світською францисканкою! Серед нас було і є чимало святих і блаженних, які визнані Церквою такими! Це були різні люди, але у них була одна мета – наслідувати Господа нашого Ісуса Христа за прикладом святого Франциска! 9 жовтня 2017 року Папа Франциск затвердив декрет Конгрегації у справах святих, який стосувався визнання мучеництва слуги Божої, уродженки України, Рози Чацької, а 28 жовтня 2020р. папа Франциск  затвердив Декрет про беатифікацію Слугині Божої Матері Єлизавети Рози Чацької – засновниці Згромадження Сестер Францисканок Служебниць Хреста, які працюють в Україні, в тому числі і в м. Житомирі. 12 вересня 2021 року в Храмі Божого Проведіння у Варшаві відбулась Урочистість її Беатифікації, а 24 жовтня 2021 року Реліквії були принесені в Храм святого Яна з Дуклі м. Житомира.

Матір Єлизавета Роза народилася в Білій Церкві, а в 22 роки, вона проживаючи в місті Житомирі, одягла монаше вбрання Третього Ордену святого Франциска, на той час, коли вже повністю втратила зір. Її постать є визначною для світу і світських францисканців, яка своїм життям і служінням пропонує нам, як не втратити сенсу земного життя, довіривши його Божому Провидінню. Церква заохочує нас до молитви за її посередництвом. «Простою дорогою освячуйтеся самі й у такий спосіб світіть прикладом іншим, зносячи найменші, найдрібніші нездужання такими методами Господа Ісуса: тихістю, любов’ю, покорою, силою без насильства, несправедливості…Усе методами Господа Ісуса…починаючи від низу аж до верху, нехай Господь Ісус запанує всюди, щоб люди Йому не перешкоджали…». Так служила Богу і людям Слугиня Божа Єлизавета Роза Чацька. Прославляємо Бога в її служінні! Прославляємо Бога у блаженній Матері Єлизаветі Розі Чацькій, яка є для нас прикладом того надприродного світла, яке осяяло світ!

Вона вчить нас, як служити Богу та ближнім в складних обставинах нашого життя, вона випрошує у Господа благодаті і для нас, світських францисканців. Її Реліквії зберігаються в Храмі святого Йоана з Дуклі.

Коли я перед Богом впала на коліна
І допомоги у сльозах благала,
Блаженна Розочка була зі мною,
Вона і співчувала, і страждала !

Разом у Бога ми просили благодаті
Моїй дочці, що у лікарні вже лежала,
Бо навіть лікарі засумнівалися у всьому,
А Роза Чацька Господа благала.

Я дякую Тобі, мій Боже милий,
За ту любов, яка давно вже меж не мала,
І Розі Чацькій дякую також,
Вона Тебе в житті своєму прославляла.

Святий Франциск покликав нас до гурту,
Щоб разом Бога всі ми прославляли,
І та, що в Ордені у Третьому була колись,
Нам приклад у служінні  показала.

Дивлюсь на Розу  у реліквіях у Храмі,
І духом я до неї дотикаюсь,
Вона мене навчає, як любити Бога й ближніх,
Бо Роза Чацька у стражданнях зналась!

Були вони для неї, як бальзам на душу,
Цього вона і нас усіх навчає,
Тож я Тебе, мій добрий Боже, прошу
Нехай і нас цей приклад надихає!

Служіння не лише незрячим і відкиненим, а й жертвування Богові своїх молитов, праці й Хреста за духовну сліпоту світу продовжується послідовниками Блаженної Матері Єлизавети Рози Чацької.12 вересня 2021 відбулася Урочистість її Беатифікації і святкування з цього приводу.

Господи, нехай ця подія і приклад Блаженної  спонукають нас до її наслідування в прославлені Бога!

«Бувають у житті деяких людей великі катастрофи, які руйнують, ламають, рвуть і перевертають усе. Нічого вже не залишається від того, що пов’язувало  із життям. Удар такий сильний, що одним махом позбавляє людину всього. Здається, що крім ніщивного болю, нічого вже не залишається. Бог тоді є найближче» – так писала Блаженна Матір Єлизаветта Роза Чацька і ці слова стали суттю всього її життя, у якому все звершилося через Хрест.

Духу Святий, прийди до наших сердець в час різних випробовувань ! Наповни наші серця любов’ю до Бога і людей і за прикладом Блаженної допоможи здолати всі життєві негаразди!

Будь прославлений, Господи, у Своїх святих! Будь прославлений, Господи, у Блаженній Матері Єлизаветі Розі Чацькій!

Використані матеріали з життя Матері Єлизавети Рози Чацької, видрукуванні в збірнику «Незряча Мати незрячих» в м. Житомирі в 2021 році Домом Сестер  Францисканок Служебниць Хреста (с. Стрий Скалат, Підволочиського  району, Тернопільської області).