Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

20 травня 2017 року за ініціативи Національної Ради францисканці світські в Україні святкували ювілейну 20-ту річницю створення перших структур Ордену. З цього приводу у м. Вінниці в парафії Пресвятої Діви Марії Цариці Ангельської більше, ніж 160 світських францисканців – представників всіх місцевих спільнот, чотирьох Регіональних та Національної рад - прийняли участь у святковій зустрічі.

Радість цієї зустрічі розділили з нами брати І Францисканського Ордену: Національні Духовні Асистенти о.Доброслав Копистеринський OFM і брат Казимір Гузік OFM Cap, а також Духовний Ассистент Північного Регіону о. Милослав Горай OFM з м. Житомирa та о. Олександр Лукащук OFM із м. Шаргорода.

З привітальним словом на початку виступив Духовний Ассистент Національної Ради ФОС в Україні брат Казимір Гузік OFM Cap, брат з І Ордену, який стояв на початках створення перших структур Ордену Світських і особисто доклав чималих зусиль у віднайдені окремих францисканців, їх згрупуванні і створенні та відновленні місцевих спільнот, які з часом обєдналися у Регіон. Брат Казимір висловив сподівання, що ця святкова зустріч відбувається під покровительством Пречистої Діви Марії та за заступництвом Слуги Божого, Апостола Церкви мовчання, священника і монаха Ордену Братів Менших Капуцинів – отця Серафима Кашуби, мощі якого знаходяться у цьому храмі. Отець Доброслав Копистеринський OFM – Головуючий Духовний Ассистент Національної Ради ФОС в Україні також привітав учасників з'їзду та побажав всім присутнім збагатитись досвідом євангельського життя і укріпитись духом для подальшого служіння в своїх спільнотах.

Національна Старша Ордену Францисканців Світських сестра Наталія Альміз OFS представила учасників з'їзду. Це - представники місцевих спільнот та Регіональних Рад з м. Києва, м. Житомира, м. Хмельницького, м. Вінниці, м. Дніпра, с. Голозубинець, м. Краматорська, м. Летичева, с. Маніківців, м. Чечільника, м. Шепетівки,   м. Бару, м. Шаргорода, с. Мурафи, смт. Старого Острополя, с. Козлівки, м. Кривого Рогу, м. Полонного, м. Старокостянтинова, м. Жмеринки, с. Гвардійського. Музичною прикрасою з'їзду була молодіжна група францисканців світських з Вінниці, Старого Острополя та Києва. Гостей люб'язно приймала Вінницька місцева спільнота ФОС , яка створена та діє при парафії Пресвятої Діви Марії Цариці Ангельської.

Нещодавно храм відсвяткував 270-ту річницю, а місцева спільнота францисканців світських – свою 20-ту річницю. Знаменно, що саме у цьому храмі відбувався І з'їзд ФОС, 20-ту річницю якого ми тепер святкуємо. Від імені місцевої спільноти та Вінницького Регіону з привітальним словом виступив Старший Регіональної Ради ФОС брат Олексій Макаров OFS.

О, Всевишній Боже наш,

Наш Творець преславний,

Проясни темряву, серця мого Царю.

Дай правдиву віру, Дай міцну надію,

Дай любов безмежну, світло й зрозуміння,

Щоб Твою Святую волю виконав я, Боже,

Щоб Твою безпомилково виконав я волю.

Цією молитвою святого Франциска, власне, і розпочалась офіційна частина зїзду. Старша Національної Ради ФОС с. Наталія Альміз OFS презентувала коротку історію відновлення та створення місцевих спільнот ФОС, починаючи з 1992 року. Вона пригадала історію виникнення перших структур ІІІ Ордену та тих, хто спричинився до того, щоб із окремих роз'єднаних осіб та спільнот створилася перша структурна гілка Ордену – Регіон.

Створення незалежної Української держави відкрило можливості для реалізації свободи совісті та для виходу з підпілля терціаріїв – світських францисканців, які існували за часів радянської влади та  через переслідування діяли в Церкві втаємничено. На початку 90-х років завдяки трудам отців-францисканців І Ордену повстали францисканські спільноти у м. Львові, м. Вінниці, м. Житомирі, м. Києві, м. Бар, м. Шаргороді. Стараннями тих же братів менших та братів капуцинів здійснювалась формація новонавернених, забезпечення формаційними матеріалами. У 1995 році почала діяти Францисканська Школа Євангелізації, яка мала на меті духовну підготовку францисканців світських, які прагнуть слідувати за Ісусом за прикладом святого Франциска з Ассизі. Це була неоцінима духовна допомога на шляху відродження Францисканського Ордену Світських. Для покращення комунікацій між спільнотами почав регулярно виходити часопис «Францисканський лист». Через нього францисканці місцевих спільнот могли пізнавати про стан життя в інших спільнотах та у всьому Ордені. Пізніше було започатковане видання часопису «Мир і добро», спрямованого на поширення францисканської духовності.

Традиції францисканства сягають в сиву давнину. Ми вдячні тим, хто їх зберігав і помножував. Старша Ради першого створеного Центрально-Східного Регіону -   с. Алла Вдовенко OFS уже відійшла у вічність. Але є свідки того І Зїзду ФОС: це Духовний Ассистент новоствореної Регіональної Ради (а згодом і Тимчасової Національної Ради ФОС) бр. Казимір Гузік OFM Cap. Присутні тут також сестри і брати францисканці світські, серед яких заступник Старшої – брат Станіслав Ганський OFS, член Регіональної Ради с. Антоніна Буравська OFS. Ще один член Ради –с. Валентина Владимирова OFS також відійшла у вічність. Є також лист-свідок подій того з'їзду. Старша виразила також особливу подяку тим, хто зберіг і передав нам традиції через часи гонінь і переслідувань. Це укріпляє нас в дусі і навчає цінувати своє покликання.

Далі було освітлено подальший розвиток структур Ордену. А саме:

- об'єднання двох Регіонів і створення Першої Тимчасової Національної Ради (Старша – с. Лариса Дубравська OFS); - проведення формаційного семінару за участю о.Карла Шеффера, OFM;

- отримання Національною спільнотою статусу канонічної  (указ вручала Старша Міжнародної Ради ФОС с. Емануела де Нунціо OFS 23 травня 2007 року );

- проведення ІІ Всеукраїнського з'їзду ФОС;

- створення Тимчасової Ради Францисканської Молоді 27 лютого 2017 року.

Відповідальна за формацію в Раді Північного Регіону ФОС с. Людмила Павловська OFS докладно розповіла про історію формування Регіону, про співпрацю членів Ради Центрально-Східного Регіону з Тимчасовою Національною Радою ФОС в підготовці формаційних матеріалів та францисканських часописів. Особливу увагу с. Людмила приділила особистій участі членів Ради в процесі розвитку спільнот Регіону. Вона передала на розгляд учасників літопис життя та діяльності. Учасник І з'їзду ФОС, член Ради Центрально-Східного Регіону с. Антоніна Буравська OFS свідчила учасникам про францисканський дух, який спонукав до ревного служіння. У ті девяності роки відбувалося відродження не лише спільнот, але й людських душ. Сестра виразила щиру вдячність отцям-францисканцям, які стояли біля початків створення такої Національної спільноти, яка існує вже тепер. Брат Станіслав Ганський OFS, заступник Старшої Ради Центрально-Східного Регіону, поділився з учасниками своїми спогадами про атмосферу піднесення та горіння серця, яка спонукала до служіння в той час. «Історію творять не герої , а звичайні прості люди» - сказав він. «З глибини часу тепер бачу, що я жив і спілкувався зі святими людьми», - так згадує він про своїх однодумців по вірі. «Час тільки відходить, тому неварто витрачати його на пусті справи - балачки чи суперечки». З глибокою пошаною брат подякував братам з І Ордену: брату Казиміру OFM Cap, брату Костянтину OFM Cap за неустанну допомогу і напоумлення. У слові, наданому брату Казиміру Гузіку OFM Cap, Духовному Асистентові тієї першої Ради і єдиному, який залишився у цьому служінні ІІІ Ордену, учасники святкової зустрічі знову отримали підтримку духу і утвердження в своєму покликанні. «Зібрав нас Ісус,- говорив брат, - щоб ми були одне». Духовний Ассистент говорив про важливість усвідомлення своєї ідентичності. «Ви є Орден, ви – одна сім'я. Орден автономний, незалежний ні від І Ордену, ні від єпископа. Тому маєте свою Раду. Ви – Орден світський і маєте свою специфічну місію – нести Ісуса в світ і перемінювати його. Ви - Орден єдиний: немає Ордену братів менших, немає Ордену братів капуцинів чи братів конвентуальних. Є один Орден – ФОС. І коли говорять проти єдності , оцінюючи діяльність інших спільнот, – грішать. Створення першої Ради ФОС було великим прагненням об'єднатися. Тому Рада, створена 20 років тому, стала знаком єдності в Ордені. «Бажаймо знову відкрити, щоб милим є брату брат» - співаємо у пісні. І маємо бути єдині, не як вороги чи конкуренти, а як пальці в кулаці. Орден буде розквітати через любов. Зараз є багато рухів і спільнот, а Господь тримає нас ось уже 800 років – Він має ще для нас місію. Її зможемо виконати лише в єдності».

Під час Служби Божої присутні мали нагоду скласти подяку Господу за те добро, яке отримали від Нього за часів переслідувань за віру та за часів відновлення Ордену Світських. Ми дякували за людей старшого покоління, які зберегли харизму св. Франциска і змогли передати її нам. Дякували за тих, хто продовжив їхнє служіння, щоб ми могли жити і зростати у вірі і в своїй харизмі . Через проповідь о. Доброслава Копистеринського OFM Ісус нагадав нам, що Він був переслідуваний і ми будемо переслідувані за Його Ім'я. Наші попередники за покликанням були переслідуваними. Але вони зберегли харизму нашого Серафитського Отця і стали свідками Ісуса. Ми теж маємо ставати Його свідками. Тому не лише тішимося своєю історією, але й маємо зауважити свої недоліки і занедбання, щоб стати справжніми свідками Ісуса Христа і Його послідовниками в служінні, вірності , відданості, любові. Щоб у житті бути справжнім францисканцем – це має стати девізом на кожен день. «Сьогоднішня урочистість надихає нас до того, щоб далі бути свідками Ісуса Христа, свідками Господніми за прикладом святого Франциска, що своїм життям давав правдиве свідчення», - сказав священик.

Ми дякували також Господеві за всіх священиків, які товаришували нам, служили порадами, своєю присутністю, добрим словом, Словом Божим, навчанням, особистою участю і допомогою в нашому духовному зростанні. По завершенню Служби Божої відбулось представлення життя Регіональних та місцевих спільнот. Члени спільнот різних рівнів мали можливість обмінятись досвідом служіння на місцях. Особливу увагу звернули на факт створення Тимчасової Національної Ради Францисканської Молоді та представлення членів Тимчасової Ради ФМ. Година ділення помножилась – так багато було бажаючих поділитись споминами часів створення першого Регіону, життям у спільнотах, проблемами та радощами сьогоднішнього дня та надіями на майбутнє. «Дякую, що святий Франциск показав мені, що вірність у покликанні веде до Небес», - сказала одна з сестер.

«Радійте не лише з приводу 20-річчя створення структур Ордену, – сказав на закінчення ділень бр. Казимір, - радійте, що маєте Ісуса в серці, що любите Його. Коли ви дивитесь в очі брата свого, він бачить в ваших очах Ісуса. Дивіться в очі один одному з любов'ю. Посміхайтесь один до одного – передавайте любов Ісуса посмішкою. Це - ваше апостольство». Отець Доброслав OFM побажав світським францисканцям, щоб спільноти та кожен їх член зокрема зростали у святості святого Франциска, наслідуючи його у житті. Він також передав вітання тим, хто не зміг бути присутнім на цій святковій зустрічі світських францисканців України. Настоятель храму Пречистої Діви Марії Цариці Ангельської о. Костянтин Морозов OFM Cap привітав присутніх та на правах господаря запросив францисканців світських до храму у майбутньому. На завершення зустрічі Головуючий Духовний Ассистент Національної Ради ФОС о. Доброслав Копистеринський OFM уділив Божого благословення всім присутнім братам і сестрам. Богу подяка!

Відповідальна за формацію НР ФОС в Україні с. Людмила Ковтюх OFS

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських

Святкова зустріч Францисканського Ордену Світських