Відлуння святого Франциска

Під таким гаслом 7 березня 2020 року в Храмі святого Йоана з Дуклі міста Житомира зібралися на День Духовного Зосередження  брати і сестри десяти спільнот Францисканського Ордену Світських Північного Регіону, в тому числі спільнота ФОС м. Борисполя, яка формується і нею тимчасово опікується Рада Північного Регіону. Чудові брати і сестри, які захопилися дорогою святого Франциска і вже вступили до Постулату.

Всі присутні пораділи Францисканській Молоді м. Житомира і м. Чуднова, Житомирської області. Очолювали День Духовного Зосередження Брати Першого Францисканського Ордену України різних його гілок: Духовний Асистент Національної спільноти ФОС України, о. Кшиштоф OFMConv;  Духовний Асистент ФОС Північного Регіону   о. Славомир OFM; Духовний Асистент спільноти ФОС м. Житомира о. Милослав OFM; Духовний Асистент Францисканської Молоді м. Житомира о. Пасхаліс OFM. Доєдналися і сестри Згромадження Францисканок Служебниць Хреста с. Божена, с.Кароліна, с. Фабіана,с. Доброміла, кандидат с.Надія.

Як бачимо, зібралася Велика Францисканська Родина. «Де б брати не перебували, нехай збираються разом, нехай спільно показують, що вони члени однієї спільної родини», – вважав святий Франциск. Минули сотні років, а побажання святого збуваються і в наш час – брати і сестри збираються разом. Не всі змогли бути присутніми, але вогник духовного спілкування, запалений на цій зустрічі, обов’язково буде донесений до всіх інших братів і сестер.

Центром Дня Духовного Зосередження став наш Господь Ісус Христос, а біля Нього зібралися Його діти, обтяжені своїми гріхами, слабинами, людською недосконалістю, але з головним бажанням стати кращими , а прикладом для них залишається святий Франциск.  Відлуння святого Франциска, який так досконало наслідував Господа нашого Ісуса Христа, виявилося в споминах про світських францисканців (Третього Ордену мирян ), які в свій час змогли перебувати в м. Житомирі, в Храмі святого Яна з Дуклі. Саме вониспричинилися до створення різних Францисканських Згромадженнь, які діють по всьому світу  і в наш час.
Світським францисканцям цікаво було почути, що початком їхнього подальшого служіння Богу та людям, було саме те, що колись ці люди доткнулися і захопилися в різний спосіб життям святого Франциска та розпочали своє служіння в Третьому Ордені Мирян ( нині Францисканський Орден Світських ).Цікавою конференцією про життя Слугині Божої Матері Єлизавети Рози Чацької ( 1876-1961 роки) розпочалася зустріч. Настоятелька Згромадження Сестер Францисканок Служебниць Хреста в м. Житомирі сестра Божена розповіла про її драматичне, але одночасно щасливе життя і служіння Богу та людям. Ті роки, які Мати Єлизавета провела в м. Житомирі, вже в молодому віці втративши свій зір,зіграли важливу роль, бо саме тут вона в 1915 році вступила до Третього Ордену святого Франциска і в 1918 році в єпископському домі під духовною опікою професора Кравецького, склала Довічні Обітниці (нині вхід до Храму святого Йоана з Дуклі прикрашає пам’ятна  дошка, присвячена їй).

Надалі, Мати Єлизавета Роза Чацька, надягнувши хабіт, сама вже незряча, розпочала своє служіння Богу та людям, а особливо дітям, які втратили зір, піклуючись не тільки про їх фізичний стан, але, насамперед, духовний розвиток, про присутність Бога в їхньому житті. Згромадження, яке вона потім з Божою допомогою і людей, які їй допомагали, створила,нині діє в різних країнах світу. З 2003 року  Сестри Згромадження працюють в м. Житомирі, а в 2015 році в ньому відкрився центр допомоги незрячим дітям. Кожного тижня (протягом п’яти днів) батьки, приносять своїх хворих і немічних дітей до Дому сестер і ті з ранку до вечора піклуються ними,носять на руках, граються з ними,навчаючи їх самостійно щось робити та наближають їх до бачення Бога духовними очима, бо часто навіть зрячі люди бувають не зрячими щодо Нього. Одночасно сестри духовно допомагають і батькам усвідомити  несіння їхнього щоденного хреста.

В їхньому самовідданому служінні впевнилися брати і сестри м. Києва і м. Борисполя, які потім, разом з Духовним Асистентом Національної Ради ФОС України о. Криштофом OFMConv., відвідали їхній будинок, в якому все і відбувається. Крім того, сестри служать парафіянам Храму в християнській бібліотеці імені Кирила та Мефодія, також піклуючись про їхній духовний розвиток.Ось таких сестер Францисканок Служебниць Хреста маємо в м. Житомирі !  Велика праця і не просте служіння, яка свідчить, що вони, як і їхня Мати Єлизавета Роза Чацька, є послідовниками святого Франциска, який самовіддано служив бідним і хворим і саме святий Франциск надихнув колись їхню Наставницю до такого служіння. Нині відбувається процес беатифікації Слугині Божої Матері Єлизавети Рози Чацької. Молімося за неї!

Зігмунт Щенсний Філінський (1822-1895) , якийвже канонізований на святого, в 1851-1852 році навчався в Житомирській Духовній Семінарії і  також вступив до Третього Ордену святого Франциска м. Житомира.

В 1856 році в Санкт-Петербурзі, ставши священиком, створив притулок для старців і сиріт, якими опікувалася створене ним згромадженняСестер Францисканок (Францисканки Родини Марії).

Тож, при вході до Храму святого Яна з Дуклі в м. Житомирі в 2013 році встановлена пам’ятна дошка святому. Ось так, з однієї сторони – святий Зігмунт Щенсний Філінський, з  іншого – Мати Єлизавета Роза Чацька, беатифікаційний процес якої вже розпочався. І обидва вони – відлуння святого Франциска,яке запрошує всіх, хто заходить до святині, до роздумів і францисканського служіння!

Адорація і Хресна Дорога, яку провела Францисканська Молодь м. Житомира, об’єднала зусилля всіх присутніх братів і сестер поєднати свої особисті хрести з Господнім і  прийняти участь в Його Відкупительній Жертві за весь світ. А, можливо, хтось і запитав себе, чи гідно я виконую місію, довірену мені Господом, як світському францисканцю ? Чи достатньо у мене людяності, щоб бути справжнім християнином? Чи допомагаю іншим нести їхні хрести, чи мій є для мене найважливішим і більше я нічого небачу і не чую? Відлуння святого Франциска в його святих і блаженних, про яке всі слухали, могло дати відповідь на всі питання. Благослови, Господи!
Вершиною Дня Духовного Зосередження стала Божа Служба і поєднання братів і сестер  з Господом у Святому Причасті!

Чи бракує нам таких спільних зустрічей, де б ми могли більше пізнавати Бога і один одного? Очевидно, так! Духовний досвід кожного світського францисканця різного віку міг би стати гарним формаційним матеріалом для інших, а гарячий запал Францисканської Молоді в поєднанні з досвідом старших і більш досвідчених братів і сестер ФОС, сприяв би збільшенню покликань. Для цього маємо спілкуватися, щоб змінювати спочатку себе, а потім і увесь світ. Знайти порозуміння в любові один до одного, щоби стати знаряддям миру в світі і спільнотою любові! Навіть в дружніх обіймах, щирій посмішці і доброму погляді ми знаходимо силу ставати кращими, а все це відбувається на спільних зустрічах.

Тож благослови нас, Господи! І нехай відлуння святого Франциска ще раз торкнеться наших сердець і спонукає  до особистого навернення, щоб ми стали антивірусом духовної байдужості в світі !

Підготувала сестра ФОС м. Житомира    Людмила Павловська.

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска

Відлуння святого Франциска