ФРАНЦИСКАНСЬКИЙ ОРДЕН СВІТСЬКИХ
Літургія та урочистості
Францисканського Ордену Світських
Формаційні матеріали для Постулату, затверджені Радою Центрально-Східного Регіону ФОС
Переклад: Куницька Софія ФОС
Комп’ютерний набір: Корнєєнко Олена ФОС
1999р.
А. Вступ
Кожен орден має власні традиції, звичаї, привілеї отримані від Святого Престолу. Також має власний Ритуал, затвердженийРимською Конгрегацією, де вміщені молитви та урочистості, властиві певному ордену.
Подібне є також у ФОС. Крім правочинних документів, якими є Регула та Конституція, він також має власний Ритуал, де подаються приписи, як належить організовувати щомісячні зустрічі або урочистості, властиві цьому Ордену.
У цій темі мова буде йти про: плідну участь у Святій Месі, обов'язкові молитви Церкви, форми участі у зустрічах спільноти а також про інші урочистості, які пропонує Ритуал.
Б. Розгорнення
1. Плідна участь у Божій Службі
Божа Служба є найкращою зустріччю з Богом, в якій Господь Ісус, під видом хліба та вина, відновлює свою Жертву, яку Він приніс на хресті для нашого спасіння. Він відновлює її безкровним чином через руки священика з тією метою, щоб благодаті, які Він заслужив на Голгофі, донести до людських душ.
Божа Служба має чотири мети: щоб завдяки цій Жертві людина могла найбільш досконало шанувати та любити Господа; щоб Йомудякувати за всі отримані благодаті; щоб здійснити відшкодування Богові за свої та інших людей гріхи; щоб випрошувати для світу необхідні Божі благодаті. Тому Свята Служба є служінням прославлення, Жертвою подяки, Жертвою перепрошеннях та благальною Жертвою.
Ми повинні цінувати Святу Літургію та побожно приймати участь як внеділю та свята, так, по можливості, і в будні дні. У Святій Месі ми повинні приймати участь таким чином:
- свідомо, з добрим наміром, з увагою зверненою на зміст молитов, зі зрозумінням всього, що діється на Святій Месі;
- активно, тобто разом зі священиком, промовляти ті слова, які є для спільного читання або співу. Ми не повинні під час Святої Меси читати з молитовних книжок інші молитви або літанії, або молитися на вервиці;
- повною мірою, тобто повинні приступати до Святого Причастя. Однак належить пильнувати, щоб Святе Причастя не стало буденною справою, а було прийняте з вірою, покорою, любов'ю. Після прийняття Святого Причастя старанно подякувати та співпрацювати з отриманою Божою благодаттю.
Якщо в місцевій спільноті з'явилась традиція, коли Рада кожного місяця замовляє дві Святі Меси за її членів, одну - за Боже благословення для живих, а другу - за померлих, намагаймося бути на цих Святих Месах, випрошуючи у Бога благословення для себе та своїх близьких, а також Боже милосердя для тих, яких Бог вже покликав до вічності.
Бажано так запланувати заняття на кожен день, щоб знайти час для Святої Меси, тому що вона, разом з прийнятим Святим Причастям, повинні бути центром нашого релігійного життя та нашої набожності.
2. Обов'язкова молитва Церкви у ФОС
Ордени в Церкві існують також для того, щоб своєю молитвою прославляти Бога, дякувати Богу за отримані благодаті так необхіднікожному.
З цією метою Церква зобов'язує священиків та ордени до Літургії Годин (часослову). Такі молитви приписані також членам ФОС. До цього часу цими молитвами були дванадцять Францисканських Щоденних Молитов, тобто 12 „Отче наш...", "Радуйся, Маріє...", "Слава Отцю..." у з'єднанні з роздумами над Стражданнями Господа.
Нова Регула на цю тему говорить наступне: „Нехай приєднуються до однієї з форм літургійної молитви, яка затверджена Церквою, наново переживаючи таємниці життя Христа" (п. 8). Тут дається порада приєднатися до літургійної молитви Церкви, тобто до Літургії Годин. З цього приводу Ритуал у Додатку (IIIрозд., п. 26) пояснює: "Форми цієї молитви можуть бути наступними:
1) Ранішня та Вечірня, які відмовляються спільно або особисто. На зібраннях вони використовуються в першу чергу;
2) Години Літургійні скорочені і пристосовані до потреб локальної Церкви;
3) Малий Офіціум до Божої Матері;
4) Офіціум Страстей Ісуса Христа святого Франциска Ассизького;
5) Офіціум дванадцяти "Отче наш" з короткими біблійними текстами, пристосованими до Літургії Годин. Ця форма молитви на сьогоднішній час практикується в багатьох країнах світу".
З. Участь у щомісячних зустрічах спільноти.
Крім участі у Святій Месі та в молитвах Церкви, важливим обов'язком кожного, хто належить до ФОС, є участь у щомісячних зустрічах спільноти. Новий Ритуал подає загальні рамки цих зустрічей. Дозволено прийняти довільну систему, в залежності від потреб спільноти. Може бути установлено, що програма щомісячних зустрічей буде мати таку систему: на початку пісня до св. Франциска, спільна та заступницька молитва, читання та коментування листів св. Франциска, слухання Божого Слова, повідомлення та оголошення, вільні голоси та запитання, молитви за померлих членів спільноти, підготування до отримання відпустів і відновлення Обітниць отримання благословення св. Франциска та пісня на кінець.
4.Участь в обрядах, поданих Ритуалом ФОС
Цими обрядами є: прийняття до Постулату, Новіціату, складання Обітниць, відновлення ювілеїв Обітниць, участь у виборах, участь у візитації спільноти.
а) Прийняття до Постулату
Воно відбувається під час щомісячного зібрання спільноти або в іншому встановленому часі. Прийняття здійснює місцевий асистент разом зі Старшим спільноти. Обряд полягає на свідомому відновленні зобов'язань хрещення та миропомазання, декларації бажання належати до ФОС та включення до праці над підготовкою до складення Обітниць, на відреченні від зла, відновленні віри, Обітниці збереження заповідей любові Бога та ближнього, кінцевих молитвах та благословенні Постулат триває до півроку, метою якого е познайомити кандидата з ФОС. його історією, метою, правом та літургією а також взятими на себе обов'язками.
б) Прийняття до Новіціату
Воно відбувається під час щомісячного зібрання спільноти або в іншому встановленому часі. Прийняття здійснює місцевий асистент разом зі Старшим спільноти. Обряд полягає на висловленні прохання бути прийнятим до ФОС, його прийняття, слуханні Божого слова (Євангелії, проповіді), молитві вірних, посвяченні та врученні Євангелія та Регули, молитві св. Франциска та благословенні. Новіціат триває повні дванадцять місяців.
в) Складання Обітниць
Урочистість відбувається під час Святої Меси. В обряд входять: впровадження у Святу Месу, літургія Слова, прохання про допущення до складання Обітниць, запитання до тих, хто складає Обітниці, молитва про Божу благодать, Обітниці, тобто зобов'язання до євангелічного життя, підтвердження даних Обітниць Старшим та священиком, вручення відзнаки ФОС та кінцеве благословення.
г)Святкування ювілеїв належності до ФОС
Ритуал говорить: „Існує добрий звичай святкувати 25-ту та 50-ту річницю складання професії" (Рит. Ч. І, Розд.ІV, п. 47), або срібного та золотого ювілею. Урочистість відбувається під час Святої Меси. В її програму входять: передмова Старшого, після попередньої проповіді священика, відновлення зобов'язань, спеціальна кінцева молитва та пісня, що славить Бога.
д) Проведення виборчогоКапітулу
На чолі місцевої спільноти ФОС знаходиться Рада та Старший, котрих вибирають члени спільноти на виборчомуКапітулі. Капітул проводить Старший або його делегат Ради вищого рівня, який на початку відмовляє вступну молитву, а потім проголошує промову, яка допомагає зрозуміти важливість та відповідальність виборів. Прізвища кандидатів на посаду Старшого та радних подаються на голосування, яке є таємним. Вибраними стають ті, котрі отримали більшість голосів. До складу Ради входять: Старший, його Заступник, Форматор, Секретар таСкарбник. Склад Ради може бути збільшений або зменшений в залежності від потреб місцевої спільноти. До неї можуть входити: медсестра, бібліотекар та особа, що веде хроніку. Після виборів відмовляють кінцеву молитву. Вибрана Рада повинна систематично зустрічатися з метою обговорення програми формації спільноти та планування апостольської праці, а також намагатися, щоб спільноту знали у парафії як динамічну апостольську групу.
є) Візитація спільноти
Регула (п. 26) говорить про візитацію місцевої спільноти, метою якої є перевірка вірності харизмі та Регулі а також оживлення життя спільноти та надання їй допомоги. Візитацію проводить уповноважений до цього священик І Ордену (душпастирська візитація) а також старший або його делегат вищого рівня ФОС (братерська візитація). Ритуал подає програму візитації, в яку входить: молитва. читання Святого Письма, проповідь а також обговорення справ, пов'язаних з візитацією.
В. Закінчення
Метою сьогоднішньої теми було познайомити нас з літургією ФОС, Вона нагадала нам важливий обов'язок участі у Святій Месі, завдяки чому ми більш досконалим чином можемо прославляти Бога, а також те, як ми можемо приєднатися до молитви Церкви, яку повинні відмовляти кожного дня. Ритуал Францисканського Ордену Світських познайомив нас з обрядами, які здійснюємо в нашій францисканській спільноті.
Крім поданих вказівок проведення літургії та Ритуалу, добрим було б познайомитись також з іншими специфічними францисканськими молитовними практиками, зробити їх своїми, тому що вони виросли на ґрунті духовності св. Франциска та його послідовників, багатьом допомагаючи побудувати християнську досконалість. Нехай для нас будуть близькими такі релігійні практики або молитви, як: Хресна Дорога, Коронка семирадостей Пресвятої Діви Марії або семи страждань Божої Матері, Новенна до Дитятка Ісуса, Новенни до Непорочної, Новенни до св. Франциска, Новенни до св. Антонія протягом дев'яти вівторків, які попереджують урочистість святогочудотворця з Падуї.
Нехай це нам буде близьким та дорогим. Вивчаймо рекомендовані літургійні правила Францисканського Ордену Світських та молитви, які виросли з францисканського духа, намагаймося переживати їх, щоби завдяки належній в них участі, віддавати Богу славу, жити життям Церкви та завдяки цьому зростати в християнській досконалості.