І частина
Підготувати місце: стіл зі стільцями для кожного члена спільноти; на столі розстелити рушник (який, для нас українців, є символом дороги за нашим Єдиним Учителем - Ісусом Христом), а на ньому свічка та Євангеліє. Можна зробити якусь тематичну декорацію, наприклад, під час Адвенту – ялинковий віночок з 4-ма свічками, в Великопісний період – молоток із трьома цвяхами, у Пасхальний – статуетку Христа Воскреслого, а в травні – статуетку Матері Божої і т.п.
Запалити свічку. Той, хто її запалює, звертається до присутніх словами: «Світло Христа!», всі ж присутні відповідають: «Богу подяка!»
ІІ частина
Обирати текст із одного з Євангелія. Далі проводиться францисканська медитація.
Францисканська медитація – це особливий вид медитації. Медитація складається з чотирьох основних етапів, але завжди розпочинається молитвою.
Ось, такою, наприклад, може бути молитва на початок:
Молитва перед роздумами над Словом Божим
Пресвятий Боже, який в усе проникаєш. Дозволь нам пережити ці хвилини у Твоїй особливій присутності. Даруй нам істинну віру, непохитну надію і досконалу любов, а також зрозуміння і пізнання, щоб ми виконували Твою святу волю. Керуй, Господи, нашими думками і почуттями, щоби все наше життя було повністю віддане Тобі. Амінь.
або:
Найвищий, Преславний Боже, роз’ясни темряву мого серця. Даруй мені істинну віру, світлу надію, досконалу любов, розуміння і пізнання, Господи, щоб я виконав Твою святу й істинну волю. Амінь.
(Св. Франциск. Молитва перед Розп’яттям)
1. Підготовчий етап – молитва до Святого Духа. Просимо про «окуляри» Духа Святого, щоби ми могли очима Духа побачити свого Вчителя, тобто щоб завдяки благодаті Духа Святого ми змогли стати учасниками тих подій, які описані саме в цьому уривку Євангелія.
2. 1 етап – Ісус в очах – прочитавши уривок з Євангелія, ділюся тим, що побачив (побачила), тобто де я зустрів (зустріла) Ісуса, де він знаходиться: Він іде, стоїть, що Він робить (молиться, навчає, проголошує Добру Новину чи відповідає на запитання, чи просто їсть; якщо Він говорить, то як Він це робить; якщо дивиться на когось, то що бачу в Його погляді; якщо покладає руки на хворого, то як?).
Мета цього етапу, цієї частини медитації – побачити те, що хотів мені показати мій Учитель; зрозуміти те, чому Він хотів навчити мене прикладом своєї особистої поведінки, прикладом Свого життя.
3. 2 етап – Ісус у серці – це, як правило, молитва прославлення або подяки. За те, що я побачив (побачила) під час першого етапу, за ту рису характеру або манеру поведінки Учителя, яка особливо мене вразила, захопила я просто дякую або прославляю Його. Увага! Але тільки за одну рису, за ту, яка найбільше вразила, бо в цьому сенс медитації.
4. 3 етап – Ісус в руках – молитва – прохання. Щоб стати справжнім учнем Ісуса, треба кожного дня ставати все більш подібним до свого Учителя і не тільки на словах. Необхідно і своїми ділами, своєю поведінкою нагадувати людям Господа. Зробити це в одну мить неможливо. Тому св. Франциск вибрав саме цей метод – коли бачив у свого Вчителя якусь рису, яка не була притаманна йому самому, наприклад, не вмів так любити ворогів і молитися за них таким чистим серцем, як це робив Ісус, тоді він просив Бога про цей дар. Просив про це не один раз, а щоденно та наполегливо, співпрацюючи з Божою благодаттю, поки не усвідомлював, що вже має цей дар. І так все життя, крок за кроком, уподібнюючись до свого Вчителя. Тільки тому, що він робив це, став подібним до Ісуса настільки, що його ще за життя називали другим Христом.
Отже, на другому етапі я прославляю Бога за те, що мене особливо вразило на першому етапі медитації, і тільки про це прошу під час третього.
ІІІ Частина.
Закінчення. Заключна молитва. Вона, наприклад, може бути такою:
Молитва після роздумів над Словом Божим
Не нам, о Господи, не нам, а Імені Твоєму дай славу. Всемогутній, найсвятіший, найвищий Боже, через те що ми, бідні й грішні, всі разом не гідні вимовити Твоє Ім’я, покірно благаємо, щоби Господь наш Ісус Христос, Син Твій улюблений, у якому Ти, Боже, знайшов уподобання, складав Тобі за все подяку разом з Духом Святим Утішителем так, як Тобі і Йому подобається. Амінь.
або такою:
Всемогутній, предвічний, справедливий і милосердний Боже, дозволь нам, убогим, творити силою любові Твоєї те, чого, як ми знаємо, Ти бажаєш, і завжди бажати того, що Тобі угодне, щоб очищені зсередини,* зсередини просвітлені і розпалені вогнем Святого Духа, ми могли йти слідами Твого улюбленого Сина, Господа нашого Ісуса Христа, і завдяки лише Твоїй благодаті досягнути Тебе, о Всевишній, в Трійці Досконалій і Єдиній, що живеш споконвіку і царюєш у славі, Боже, Вседержителю на віки вічні. Амінь.
(Св. Франциск. З Листа до всього Ордену)
Або такою, якою буде молитися в вашому серці Дух Святий. Амінь.